מתי כדאי לקחת הלוואה חוץ בנקאית?

בעבר הבנקים היו הגוף העיקרי שמציע הלוואות, אך בשנים האחרונות אנחנו רואים כניסה של כמה וכמה שחקנים חדשים לתחום הזה. המשמעות היא הרחבה של האפשרויות, וכמובן תחרות שמובילה למתן תנאים טובים יותר ללקוחות. מתי כדאי לבחון את האפשרות של הלוואה לכל מטרה ? אילו אפשרויות נוספות מלבד הבנק עומדות בפניכם? מתי הלוואה לכל מטרה היא רק סיסמא ומתי היא המסלול המתאים?

הלוואה לכל מטרה

זו כבר הפכה להיות הסיסמא של כמה וכמה חברות המציעות הלוואה חוץ בנקאית, והחדשות הטובות הן שזה באמת כך. יש היום כמה תוכניות ומסלולים שמאפשרים לכם לקבל הלוואה בהיקפים משתנים, לפרקי זמן משתנים. חופשה, רכישת רכב חדש, שיפוץ קטן בבית, לימודים ועוד הרבה אפשרויות שונות ומלהיבות.

במיוחד כאשר מדובר בהלוואות בסכומים קטנים, ישנן היום מספר חברות המאפשרות לקבל את ההלוואה בתנאים נוחים ובאופן כמעט מיידי, דרך האינטרנט או המוקד הטלפוני. כמובן שגם זה יתרון עצום לעומת הצורך לגשת לבנק באופן מיוחד ולהמתין בתור, ואז להמתין לאישור ההלוואה.

איך תדעו מה מתאים לכם?

הלוואה היא למעשה מוצר שהבנק וחברות פרטיות מציעים לכם. ובדיוק כמו שעושים סקר שוק לפני רכישה בסכום גבוה, כך גם חשוב ומומלץ לעשות סקר שוק לפני לקיחת ההלוואה.

ישנם מצבים שבהם הבנק יציע לכם את התנאים הטובים ביותר הן מבחינת הסכום שתוכלו ללוות והן מבחינת הריבית וגובה התשלום החודשי. אך יש גם מצבים אחרים שבהם דווקא חברה חיצונית המציעה הלוואה לכל מטרה ? תספק את התנאים הטובים ביותר.

כאשר אתם פונים לערוך את סקר השוק תגיעו עם נתונים מוכנים לגבי גובה ההלוואה וגובה ההחזר החודשי, ובהתאם תוכלו לערוך השוואה לגבי העלויות והתנאים הנוספים.

הלוואה למטרה ספציפית

בדיוק כמו שמשכנתא היא הלוואה גדולה כדי לרכוש או לשפץ בית, כך יש גם מסלולים נוספים שנותנים מענה לצורך ספציפי כמו לימודים או קניית רכב. לרוב מסלולים של הלוואה לכל מטרה רלוונטיים בעיקר להלוואות בסכומים קטנים לטווח הקצר, אך כאשר מדובר בסכומים גבוהים יותר – יכול להיות שזה לא המסלול המתאים, והעלויות יהיו גבוהות יותר, והתנאים פחות טובים.

אז מהי הלוואה חוץ בנקאית ומתי משתלם לקחת אותה?

כמעט כולנו נמצא את עצמנו יום אחד במצב שבו נזדקק להלוואה, בגלל סיבה כזו או אחרת. לימודים, רכישת דירה, חופשה או כדי לגשר על הפער בין המשכורת לגובה ההוצאות – פעמים רבות הלוואה היא הדרך הנוחה, ולעיתים היחידה, כדי לעשות זאת.

אילו סוגי הלוואות יש היום בשוק?

באופן מסורתי כאשר אנו חושבים על לקיחת הלוואה אנחנו חושבים על הבנק שלנו, ולא משנה באיזה בנק מתנהל החשבון שלנו. ואכן במשך שנים רבות האפשרות החוקית היחידה כמעט הייתה לקחת הלוואה דרך הבנק, אך בשנים האחרונות נכנסו לשוק כמה שחקנים חדשים שמשנים את התמונה לחלוטין, ומציעים מגוון של אלטרנטיבות בדמות הלוואה לכל מטרה ?

רוב החברות המנפיקות כרטיסי אשראי מציעות גם מסלולים שונים של הלוואות, ולצידן אפשר לפנות אלינו פרטית.

איך בוחרים?

מצד אחד מגוון האפשרויות מאפשר לנו לבחור את המסלול שהכי מתאים לצרכים שלנו, אך מצד שני ריבוי האפשרויות גם יכול להיות מבלבל.

לפני כל רכישה משמעותית אנו פונים לעשות סקר שוק וחשוב לעשות בדיוק את אותו הדבר לפני לקיחת ההלוואה. כדי שסקר השוק יהיה יעיל כדאי לדעת מהו הסכום לו אתם זקוקים, ולחשוב בצורה כנה כמה תוכלו להחזיר בכל חודש. בעזרת הנתונים הבסיסיים הללו תוכלו לפנות לקבלת הצעות מהבנקים השונים וכמובן לפנות אלינו .

להתאים את ההלוואה לצורך

אלמנט נוסף שיסייע לכם להחליט היכן לקחת את ההלוואה הוא השימוש בכסף. לדוגמה, משכנתא היא הלוואה שמיועדת לרכישה או שיפוץ של נכס, כאשר הגורם המלווה משתמש בנכס עצמו כעירבון כנגד ההלוואה. באופן טבעי משכנתא היא לא המסלול המתאים כדי לכסות את שכר הלימוד האקדמי או כדי לצאת לחופשה.

לעיתים הצורך שעולה הוא הלוואה בסכום של כמה אלפי שקלים בלבד ולטווח קצר, למשל בשביל חופשה, לתקן את האוטו או להחליף מכשיר חשמלי שהתקלקל. במקרים כאלו כדאי לבחון אלטרנטיבה של לקיחת הלוואה בבנק לעומתהלוואה לכל מטרה המותאמת לצורך,

ישנם גם מקרים של צורך בהלוואה בהיקפים גדולים יותר לטווח ארוך, למשל כדי לשלם בעבור לימודים אקדמיים או כדי לפתוח עסק עצמאי. כדאי לדעת שישנן קרנות המציעות מימון בתנאים מועדפים, אך הזכאות לכך היא מוגבלת ותלויה לרוב בפקטורים כמו מצב כלכלי, אזור מגורים וכו’.